موضوع:آموزشی,تکنولوژی آموزشی | 872 بازدید | ۲۵ مرداد ۱۳۹۱

نظام آموزشی کشور ما تا کنون پنج-سه-چهار بوده است که شامل پنج سال دوره ابتدایی سه سال راهنمایی و چهار سال دبیرستان و پیش دانشگاهی می شد سال تحصیلی

 ۱۳۹۱-۱۳۹۲ طرح شش-سه-سه اجرا می شود که شامل شش سال ابتدایی ، سه سال اول متوسطه و سه سال دوم متوسطه است.

     اجرایی شدن این طرح برای  اکثر اولیا و کودکان در مقطع ششم ابتدایی باعث  نگرانی شده است اما نگاهی به سابقه این طرح می تواند منجر به رفع این نگرانی ها شود .نظام شش ساله دوره ابتدایی در ۱۲۳ کشور دنیا در حال اجراست در ایران نیز دارای سابقه ای ۲۳ ساله است چرا که در سال ۱۳۶۳ در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است.

    جای دوره ششم ابتدایی تا کنون در نظام آموزشی کشور خالی بوده است و دانش آموزان از دوره پنجم ابتدایی وارد کلاس هفتم (اول راهنمایی) می شدند  به همین دلیل تا کنون شاهد افت تحصیلی در مقطع اول راهنمایی    بوده ایم.

مواد درسی تصویب شده دوره ششم ابتدایی به قرار زیر می باشد:

-        قرآن

-       تعلیمات دینی و اخلاق

-       زبان و ادبیات فارسی

-       مطالعات اجتماعی و آداب زندگی

-       ریاضیات

-       علوم اجتماعی

-       هنر

-       سلامت و تربیت بدنی

-       تفکر و پژوهش

-       کار و فناوری

        تمام این مواد درسی حتی ریاضیات تاکید بر اخلاقیات دارد .درس جدید تفکر و پژوهش که یک ساعت در هفته به آن اختصاص داده شده است می تواند نقطه شروعی باشد برای هدایت  دانش آموزان به روش یادگیری خلاق و فراگیر مدار.در این طرح  سعی شده است  تا کلاس به محیطی شاد و جذاب برای دانش آموزان تبدیل شود.

خوب است بدانید که دوره های آموزشی معلمان برای تدریس پایه ششم ابتدایی از اول مرداد ماه به صورت فشرده( ۸ الی ۱۰ ساعت در روز) شروع شده است  که به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت.

۰ نظر | دیدگاه شما چیست؟
نویسنده: نگار یوسفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>